Przestępstwa narkotykowe uznawane są niewątpliwie za jedne z bardziej szkodliwych społecznie. Z tego też powodu są one szczególnym przedmiotem zainteresowania organów ścigania, a kary przewidziane za ich popełnienie należą do raczej wysokich. O zatrzymaniach w sprawach dotyczących narkotyków często dowiadujemy się zresztą z mediów przy okazji różnych „spektakularnych” akcji organów ścigania. Z perspektywy obrońcy sprawy tego typu nie należą do łatwych, zwłaszcza w przypadku zorganizowanej grupy przestępczej, kiedy częstokroć stosowane jest tymczasowe aresztowanie. Utrudnia to w sposób oczywisty kontakt z podejrzanym.
Jak adwokat zajmuję się w szczególności następującymi sprawami:
- sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wyrabianie lub wprowadzanie do obrotu szkodliwych substancji (art. 165 § 1 pkt 2 k.k.);
- wytwarzanie, przetwarzanie albo przerób narkotyków (art. 53 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii);
- przemyt narkotyków (art. 55 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii);
- wprowadzenia narkotyków do obrotu (art. 56 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii);
- udzielanie, ułatwianie albo nakłanianie do użycia narkotyków (art. 58 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii);
- nielegalne posiadanie narkotyków (art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii);
- uprawa i zbiór narkotyków (art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).
W praktyce bodaj najczęściej spotykanym przestępstwem narkotykowym jest nielegalne posiadanie narkotyków. Jest to pewna prawidłowość, zgodnie z którą im większą ilość niedozwolonej substancji znaleziono przez sprawcy, tym musi się on liczyć z surowszą sankcją. Rolą obrońcy w procesie sądowym jest natomiast kwestionowanie przyjętych przez organy ścigania ustaleń.
W ramach swojej praktyk adwokackiej oferuję Państwu:
- specjalistyczne doradztwo prawne;
- reprezentację na każdym etapie postępowania przygotowawczego lub sądowego;
- przygotowanie pism procesowych w tym zażaleń, apelacji oraz kasacji;
- przygotowywanie opinii prawnych związanych z ryzykami prawnokarnymi planowanych przedsięwzięć.
Jeżeli potrzebowaliby Państwo pomocy prawnej w opisanym zakresie, zapraszam na spotkanie w Kancelarii Adwokackiej w Krakowie.
Obszar mojej działalności obejmuje nie tylko Kraków. W razie potrzeby pomoc prawna może być świadczona na terenie całego kraju (Katowice, Częstochowa, Kielce, Tarnów czy Rzeszów), a spotkanie może odbyć się w trybie zdalnym przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Warto wiedzieć:
Ważne jest, aby podejrzany i oskarżony pamiętali o uprawnieniach, które gwarantuje im Kodeks postępowania karnego. Zaliczamy do nich w szczególności prawo do złożenia wyjaśnień, co może nastąpić także w formie pisemnej. Niejako po drugiej stronie znajduje się prawo do odmowy składania wyjaśnień oraz odmowy odpowiedzi na jakiekolwiek pytania. Nie jest przy tym konieczne uzasadnianie swojej decyzji procesowej. Równie kluczowym uprawnieniem jest prawo do skorzystania z pomocy adwokata. Obrońca może uczestniczyć przy wszystkich czynnościach procesowych, w tym przede wszystkim przy przesłuchaniu podejrzanego. Ma on również prawo do składania wniosków, które już na etapie postępowania przygotowawczego pozwolą w odpowiedni sposób przygotować obronę. Będą to wszelkiego rodzaju wnioski dowodowe, które mają za zadanie przedstawić fakty korzystne dla podejrzanego. Z praktycznego punktu widzenia, bardzo ważny jest także wniosek o końcowe zaznajomienie się z materiałami śledztwa, co pozwala na całościowy ogląd materiału procesowego, którym dysponuje oskarżyciel, przed jego wysłaniem do sądu. Czynność ta ma niebagatelne znaczenie z perspektywy przygotowania strategii obrony w postępowaniu karnym, w tym ewentualnego dobrowolnego poddania się odpowiedzialności karnej.
W przypadku przestępstw narkotykowych bardzo często dochodzi do zatrzymania i tymczasowego aresztowania osób podejrzanych. Następuje to przede wszystkim w sprawach wielopodmiotowych, gdzie prokurator doszukuje się istnienia pewnej zorganizowanej grupy przestępczej. Podstawą stosowania tymczasowego aresztowania czyni się tu przede wszystkim ryzyko ukrycia się z sprawcy oraz fałszowania dowodów, czyli tzw. ryzyko matactwa. Chodzi tutaj w szczególności o ustalanie wspólnej, korzystnej wersji wydarzeń przez współpodejrzanych i nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań. W praktyce wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania często jest niestety opierany na samej abstrakcyjnej obawie matactwa, ze wskazaniem na konieczność zapobieżenia takim potencjalnym incydentom w przyszłości. Jakkolwiek sądy różnie podchodzą do takiej argumentacji, zawsze warto z nią polemizować już w odpowiedzi na wniosek aresztowy.
W sprawach dotyczących przestępstw narkotykowych niebagatelne znaczenie ma dowód z opinii biegłego, najczęściej biegłego z zakresu toksykologii oraz chemii. Biegły powoływany jest przede wszystkim w celu ustalenia, czy środki znalezione przy podejrzanym są rzeczywiście substancjami niedozwolonymi oraz jaka jest ich ilość. W przypadku prefabrykatów, biegły będzie w stanie również ustalić, ile substancji niedozwolonych mogło zostać przygotowanych w oparciu o dostępne materiały. Zgodnie z wcześniejszymi uwagami, okoliczność ta ma istotny wpływ na wysokość kary.
Oprócz dowodu z opinii biegłego istotne będą również przesłuchania świadków. Na ich podstawie może dojść np. do ustalenia, jakie ilości narkotyków były odbierane od danej osoby w określonych odstępach czasu.
Termin „nieznaczna ilość” ma kluczowe znaczenie z perspektywy art. 62a Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który pozwala na umorzenie postępowania karnego jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości. Warunkiem jednak skorzystania z tej możliwości jest to, aby środki odurzające znalezione przy sprawcy były przeznaczone na własny użytek oraz – były „w nieznacznej ilości”. Sformułowanie to jest oczywiście nieostre i niezbędna jest jego interpretacja w procesie stosowania prawa. Przez ilość nieznaczną rozumiemy ilość niewielką, błahą, która co do zasady nie będzie przekraczać kilku gramów. Istotne jest również stężenie substancji psychoaktywnych, które pozwala ocenić czy określona ilość narkotyku zabezpieczała potrzeby jednej czy też wielu osób. W praktyce bierze się pod uwagę w szczególności to, na ile razy wystarczyłaby określona ilość narkotyku w celu zastosowania pozamedycznego. Częstokroć ustalenie tych okoliczności powierza się biegłym.
Z perspektywy odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyków istotny jest również termin „znaczna ilość” narkotyków. Jest to znamię kwalifikujące, obostrzające wymiar kary za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Podobnie niestety jak w przypadku terminu „ilość nieznaczna”, także „ilość znaczna” jest terminem ocennym. W orzecznictwie sądowym spotkać się można z różnymi propozycjami interpretacyjnymi, z których szczególne jest tzw. kryterium ilościowo-jakościowym, gdzie uwaga zwrócona jest zarówno na masę wagową (gramy, kilogramy, tony, ilość porcji),jak i rodzaj środka odurzającego (uwzględniający podział narkotyków na tzw. twarde i miękkie) oraz jego przeznaczenie (handlowe bądź własne potrzeby). Znamienny jest również pogląd odwołujący się do stosunku ilości danego środka do potrzeb jednego uzależnionego od nich człowieka. Zwłaszcza w Krakowie spotkać się można z poglądem, iż „znaczna ilość” narkotyków to taka ilość, która wystarczy do jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób. Okoliczności te mogą rzecz jasna wymagać opinii biegłego.