Regulacje prawne dotyczące zasad BHP mają za zadanie zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy. Niestety zdarza się, że nie wszystkie zasady są przestrzegane, co częstokroć prowadzi do negatywnych skutków. Prawo reaguje na takie przypadki, wprowadzając odpowiedzialność zarówno o charakterze cywilnym, jak i karnym.
Jako adwokat zajmuję się problematyką odpowiedzialności za wypadki przy pracy. Przedmiotowe sprawy wymagają zawsze dokładnej analizy stanu faktycznego oraz weryfikacji szczegółowych przepisów BHP zawartych w rozporządzeniach.
Oferowana pomoc prawna obejmuje w szczególności sprawy związane z następującymi zagadnieniami:
- złośliwe i uporczywe naruszanie zasad BHP (art. 218 k.k.)
- narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 220 k.k.)
- niezawiadomienie o wypadku przy pracy i brak sporządzenia wymaganej dokumentacji (art. 221 k.k.)
- wykroczenia za naruszenia zasad BHP (art. 283 kodeksu pracy)
- wykroczenia za naruszenie warunków BHP na budowie (art. 93 prawa budowlanego)
- spowodowaniami niebezpiecznych zdarzeń np. zawalenia się budowli, eksplozji materiałów wybuchowych lub gwałtownego wyzwolenia energii (art. 163 k.k.)
Moja pomoc prawna dedykowana jest zarówno dla oskarżonych, jak i pokrzywdzonych. W tym pierwszym wypadku obrona obejmuje przygotowanie strategii obrony oraz działania w każdym stadium postępowania, nie wyłączając czynności po uprawomocnieniu się wyroku i na etapie wykonania kary. Występowanie w charakterze pełnomocnika pokrzywdzonego a następnie oskarżyciela posiłkowego wiąże się natomiast z dokładnym ustaleniem przyczyn wypadku oraz osób odpowiedzialnych, jak również dochodzeniem należnego odszkodowania lub zadośćuczynienia. Wszystkie działania ukierunkowane są na najlepsze zabezpieczenie interesów Klienta.
W ramach swojej praktyk adwokackiej oferuję Państwu:
- specjalistyczne doradztwo prawne;
- przygotowanie pism procesowych w tym zażaleń, apelacji oraz kasacji;
- przygotowywanie opinii prawnych związanych z ryzykami prawnokarnymi planowanych przedsięwzięć;
- przygotowywanie zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa;
- reprezentację na każdym etapie postępowania przygotowawczego lub sądowego.
Jeżeli potrzebowaliby Państwo pomocy prawnej w opisanym zakresie, zapraszam na spotkanie w Kancelarii Adwokackiej w Krakowie.
Obszar mojej działalności obejmuje nie tylko Kraków, lecz również Katowice, Częstochowę, Kielce, Tarnów czy Rzeszów. W razie potrzeby pomoc prawna może być przy tym świadczona na terenie całego kraju, a spotkanie może odbyć się w trybie zdalnym przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.
Warto wiedzieć:
Mając na uwadze represyjny charakter prawa karnego, należy pamiętać, że w centralnym miejscu stawia ona podejrzanego (oskarżonego) oraz jego prawa. W każdym przypadku ma on prawo do złożenia wyjaśnień, w tym również na piśmie. Może także (w zależności od swojego wyboru) zdecydować się na milczenie. Może ono dotyczyć zarówno wyjaśnień, jak i odpowiedzi na poszczególne pytania. Określona decyzja nie musi być w żaden sposób uzasadniana.
Z perspektywy obrony w postępowaniu karnym szczególnie istotnym prawem jest prawo do skorzystania z pomocy adwokata. Istotne jest, aby jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem omówić strategię obrony i zakres ewentualnych wyjaśnień. Adwokat jako obrońca złoży także wniosek o udostępnienie akt i umożliwienie zapoznania się z całością materiału dowodowego zebranego podczas śledztwa. Czynność ta pozwali zweryfikować przed rozpoczęciem przewodu sądowego, jakimi dowodami dysponuje prokuratura i przygotować się do obrony.
W zależności od konkretnej sprawy, prokuratura może złożyć wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do podejrzanego. Nie jest to wykluczone także w co poważniejszych sprawach o wypadek przy prac, zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi konieczność zabezpieczenia szeregu dowodów z dokumentów oraz zeznań świadków, a zachodzi uzasadniona obawa matactwa ze strony podejrzanego. Jest to zasadnicza przesłanka tymczasowego aresztowania. Drugą sytuacją, w której prokuratura będzie mogła wystąpić z takim wnioskiem, jest uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego, zwłaszcza wtedy, gdy nie można ustalić jego tożsamości albo nie ma on w kraju stałego miejsca pobytu.
W praktyce przesłanki tymczasowego aresztowania często są niestety nadużywane, zwłaszcza ze wskazaniem na obawę bezprawnego utrudniania postępowania, która często ma tylko charakter abstrakcyjny. Z tego też powodu bardzo ważna jest szyba pomoc adwokata, który będzie bronił interesów Klienta w postępowaniu aresztowym.
W zależności od danego rodzaju pracy, inny będzie krąg osób odpowiedzialnych za stan BHP oraz wypadki przy pracy. Zawsze jednak pod uwagę będzie brana odpowiedzialności pracodawcy oraz osoby kierującej pracownikami. Do ich obowiązków należy bowiem zawsze przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W niektórych przypadkach krąg osób odpowiedzialnych może ulegać rozszerzeniu. Przykładowo, w przypadku wypadku na budowie w grę może wchodzić także odpowiedzialność kierownika budowy, projektanta, inwestora, innych pracowników, a nawet osób trzecich.
Odszkodowanie za wypadek przy pracy będzie obejmowało realną stratę majątkową, którą poniósł poszkodowany. W grę wchodzi tu w szczególności koszty leczenia i rehabilitacji, ale także utracony zarobek, który nie został osiągnięty. Jeżeli jednak poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Renta będzie określona jako comiesięczne świadczenie pieniężne, mające za zadanie wyrównać zmniejszenie się możliwości zarobkowych poszkodowanego.
Obok odszkodowania lub renty istnieje możliwość domagania się stosownego zadośćuczynienia za krzywdę, będącą skutkiem wypadku przy pracy. Zadośćuczynienie jest kwotą pieniężną, która ma zadanie zrekompensować cierpienia fizyczne oraz psychiczne. Jego wysokość jest uzależnione od wielu czynników natury obiektywnej i subiektywnej.
Roszczenia za wypadek mogą mieć swoją podstawę w odpowiedzialności kontraktowej, jednak częściej jako podstawa wybierana jest odpowiedzialność deliktowa. Ma to związek po pierwsze z tym, że w ramach odpowiedzialności deliktowej możliwe jest dochodzenie zadośćuczynienia, a po drugie – roszczenie można kierować także w stosunku do osób, z którym nie łączyła nas żadna więź umowna.
Co do zasady roszczenia związane z czynem niedozwolonym ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Warto jednak pamiętać, że jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. W końcu, w razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.